Member Directory


Sl. Name Date of assuming Date of relinquishment
1. L. Gopal Singh 21.10.1972 30.06.1974
2. Sibo Lorho 23.10.1972 23.10.1978
3. K. Gourakishore Singh 01.07.1974 11.06.1980
4. L. Solomon 30.10.1978 30.10.1984
5. H. Bhubon Singh 20.01.1981 28.02.1985
6. M. Raikhan 01.05.1985 18.01.1987
7. Y. Radheshyam Singh 05.05.1987 31.12.1987
8. S.L. Singson 14.06.1988 28.02.1991
9. I. Bijoy Singh 06.11.1992 28.02.1994
10. Kh. Dhirendra Singh 01.12.1992 30.11.1994
11. R.K. Thekho 15.06.1995 31.07.1999
12. S. Kunjabihari Singh 03.01.1997 07.04.1997
13. E. Binoykumar Singh 08.02.2000 29.02.2004
14. Dr. H. Nungshi Devi 06.03.2003 29.02.2004
15. L. Manao Singh 19.05.2005 01.03.2010
16. L. Misao 23.05.2005 30.04.2008
17. Henry K. Heni, IAS (Retd) 21.10.2008 31.12.2010
18. M.A. Sattar, IAS (Retd) 12.04.2011 28.02.2013
19. P. Bharat Singh, IAS (Retd) 12.04.2011 29.02.2012
20. L.P. Gonmei, IAS (Retd) 08.05.2013 31.01.2016
21. Shri W.L. Hangshing, IAS (Retd) 12.05.2017 15.10.2020
22. Shri Jason Shimray, IAS (Retd) 12.05.2017 29.02.2020
23. Shri T. Guite, IPS (Retd) 04.03.2021 --
24. Dr. Lokho Puni, IFS (Retd) 19.06.2021 --